Kiedy zamienić pieluszkę na nocniczek
Kiedy zamienić pieluszkę na nocniczek
Tak jak to się dzieje w wielu innych aspektach rozwoju twojego dziecka tak i na nocniczek musi przyjść odpowiednia pora. Ale kiedy jest odpowiednia pora? Wystarczy, że będziesz obserwować swoje dziecko a ono samo podpowie ci czy już czas. Każde dziecko we własnym tempie opanuje te sztukę, tak jak samo zdecydowało o tym kiedy zacznie raczkować czy chodzić.

Nie należy jednak dziecka do tego zmuszać, gdyż skutek może być całkiem odwrotny od zamierzanego i dziecko zdecydowanie później może zacząć korzystać z nocniczka. To, w jakim wieku dziecko nabierze tej umiejętności nie ma zupełnie nic wspólnego z inteligencją czy rozwojem psychicznym. Dzieci porzucają pieluszkę zazwyczaj między drugim a trzecim rokiem życia.

Od czego zacząć uczenie dziecka siadania na nocniczek? Najlepiej od obserwacji, by móc stwierdzić na początek czy dziecko jest gotowe na ten krok, więc zastanów się czy: twoje dziecko przed godzinę lub dwie ma suchą pieluszkę lub czasem się budzi z drzemki z suchą pieluszką? Jeśli tak, oznacza to, że fizycznie jest już gotowe na naukę załatwiania swoich potrzeb bez pieluszki.

Następnie pomyśl czy wypróżnienia są mniej więcej w jednakowych porach dnia, np po spaniu lub jedzeniu, czy jeśli Twoje dziecko właśnie się załatwia do pieluszki przybiera jakieś określone pozycje lub miny? Czy dziecko zaczyna zwracać uwagę w jakiś sposób na czystość, tzn. czy pokazuje, że ma brudne rączki lub próbuje p swojemu uporządkować zabawki? Wszystkie te sygnały to pierwsze kroki do tego, by pieluszkę zastąpić nocniczkiem.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!