Dlaczego wypłaty z bankomatów księgowane są z opóźnieniem?
Dlaczego wypłaty z bankomatów księgowane są z opóźnieniem?
Wypłaty z bankomatów należą do tych operacji finansowych, które są księgowane z opóźnieniem. Sytuacja ta bywa dla wielu konsumentów irytująca, dlatego wielu z nich zastanawia się, co wpływa na tę zwłokę. Niezadowoleni klienci banków nieraz zastanawiali się, dlaczego wypłacona przez bankomat kwota nie zostaje od razu zaksięgowana na rachunku osobistym.

Wydawać by się mogło, że sprawa jest bardziej skomplikowana, jednak to zarządzający system informatyczny banku jest powodem wszelkich opóźnień w księgowaniu.Działalność polskiego systemu bankowego opiera się na systemie ELIXIR. Omawiana niedogodność ma związek z tym, że każda odrębna operacja finansowa przeprowadzana jest podczas sesji przychodzącej i sesji wychodzącej. Te dwa rodzaje sesji dotyczą innych czynności. Sesja przychodząca obejmuje wysyłanie pieniędzy, natomiast sesja wychodząca dotyczy księgowania operacji. W Polsce banki działają mając w ciągu dnia po trzy sesje przychodzące i wychodzące. Warto dookreślić problem.

Przypuszczalnie w banku hipotecznym godziny sesji wychodzących określone zostały na następujące godziny: 8.30, 12.00 i 14.30, natomiast sesje przychodzące na godziny: 13.30, 15.30 i 17.30. Klient korzystający z bankomatu wypłaca pieniądze np. o godzinie 10.20. Kwota zostanie od razu pobrana z jego konta, o czym będzie świadczyć saldo rachunku osobistego, które można zawsze sprawdzić w bankomacie. Jednak sama operacja wypłaty danej kwoty będzie zaksięgowana w późniejszym czasie. Dopiero w ramach poszczególnych sesji przychodzących i wychodzących pieniądze będą przechodzić z konta na konto rozliczeniowe.

Opóźnienie w księgowaniu jest wynikiem działania systemu bankowego dotyczącego zasad transferu informacji pomiędzy różnymi podmiotami. Warto pamiętać, że zwłoka w księgowaniu nie jest długa i wynosi najczęściej od jednego do trzech dni. Omawiany poślizg systemowy nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagą dzienną liczbę transakcji i wypłat bankowych. Jeśli chce się mieć szybko zaksięgowane wypłaty, trzeba kierować się prostą regułą, mówiącą, że należy wypłacać gotówkę z bankomatów banku, w którym posiada się ROR. Dzięki temu informacje o wypłacie przekazywane są wewnątrz systemu operacyjnego, a księgowanie odbywa się zdecydowanie sprawniej. Dokonywanie wypłat pieniężnych w bankomatach innych banków lub w urządzeniach będących własnością zewnętrznych firm sprawi, że zwłoki w księgowaniu będą czymś nie do ominięcia.

Warto zaznaczyć, że nim zostanie wykonana wypłata, następuje zblokowanie środków na rachunku. Sposób ten daje pewność, że podczas weryfikacji dostępnych środków będziemy widzieć prawidłowe saldo konta, niezależnie od tego czy skorzystamy z bankomatu czy z bankowości elektronicznej.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!