Jak wyczyścić swoją historię w BIK? Ile czasu ma bank na usunięcie z BIK?
Jak wyczyścić swoją historię w BIK? Ile czasu ma bank na usunięcie z BIK?
Decydując się na kredyt warto pamiętać o tym, by spłacać raty terminowo. Jednak, jak wiadomo, życie pisze różne scenariusze. Czasem po prostu z przyczyn losowych nie udaje nam się zapłacić należności w terminie. Powodów może być wiele czy to utrata pracy, czy choroba osoby zaciągającej zobowiązanie, czy po prostu inne, nieplanowane wydatki, które uniemożliwiają nam zapłacenie raty w terminie.

Nieodosobnione są przypadki, że klienci spóźniali się z zapłatą należności bankowi kilka dni, a teraz, po upływie kilku lat mają problem ze wzięciem kredytu hipotecznego, kredytu na samochód czy kredytu firmowego. Zdarzało się również, że banki omyłkowo wysłały więcej niż jedno zapytanie o kredyt, co automatycznie zaniżało naszą punktację w BIK-u, bądź umieszczały przez nieuwagę nieprawdziwe dane pod naszym nazwiskiem w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Warto więc zadbać o swoja historię w BIK-u, ponieważ zawiera on bardzo wiele ważnych dla nas informacji. Między innymi możemy tam znaleźć pozytywne i negatywne wpisy naszej historii, a nawet wszystkie zapytania o kredyty. Co jakiś czas można ściągnąć sobie raport ze strony internetowej, by być na bieżąco i mieć informacje co się w historii zmienia, w szczególności, jeśli mamy zamiar w przyszłości starać się o kredyt.

Przy podpisywaniu umowy kredytowej zazwyczaj podpisujemy również zgodę na przetwarzanie danych osobowych w okresie kredytowania oraz po jego zakończeniu. Na mocy takiej zgody każdy bank może wpisywać naszą historię do BIK-u, co powoduje, że nawet kilkudniowe opóźnienie w spłacie raty może skutkować utrudnieniami w staraniu się o kredyt, bądź całkowitą odmową przez instytucję finansową przyznania nam kredytu czy pożyczki. W internecie można coraz częściej spotkać firmy, które oferują wyczyszczenie naszej złej historii w BIK-u. Instytucje te zapewniają o złożoności procesu i wielogodzinnych negocjacjach w naszym imieniu z bankami, a także o tym, że za niewielkie pieniądze możemy znów stać się wiarygodni w oczach banku, w którym planujemy wziąć kredyt czy pożyczkę. Trzeba więc zapłacić odpowiednią sumę, a firma deklaruje, że sporządzi całą niezbędną do tego procesu dokumentację, sprawdzi nasze negatywne wpisy we wszystkich raportach uniemożliwiających nam staranie się o kredyt i załatwi za nas wszelkie niezbędne formalności.

Na czym polega złożoność procesu i czy jest to coś, z czym nie poradzilibyśmy sobie sami?

Nie – trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Biuro Informacji Kredytowej przetrzymuje nasze dane przez pięć lat po spłaceniu pożyczki. Jeżeli klient wyraził zgodę na przetwarzanie danych osobowych, wówczas historia zarówno pozytywna, jak i negatywna będzie przekazywana bankom w celu oceny zdolności kredytowej kandydata ubiegającego się o kredyt. Banki korzystają z tego typu rozwiązań, ponieważ boją się osób przekredytowanych bądź niespłacających należności w terminie. Czyszczenie historii kredytowej jest niczym innym, jak odwołaniem takiej zgody o przetwarzaniu danych osobowych przez bank lub instytucję parabankową, wobec której mieliśmy zobowiązanie.  Należy pamiętać o tym, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy opóźnienie w spłacie nie przekraczało 30dni. W takim przypadku bez problemu można BIK wyczyścić samemu. Należy sporządzić odpowiednie pismo do banku, w którym cofniemy zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wówczas bank ma obowiązek dostosować się do treści pisma i usunąć negatywny wpis w BIK.  Przy pisaniu pisma można posłużyć się gotowymi wzorami, których jest ogrom na stronach internetowych walczących z wyłudzaniem pieniędzy przez instytucje finansowe.

Podstawą prawną do złożenia takiego wniosku jest art. 105A ust 2 ustawy o prawie bankowym. Rosnąca konkurencja firm oferujących pomoc w czyszczeniu BIK-u wynika wyłącznie z niewiedzy wielu ludzi odnośnie do tego, że z tym zagadnieniem możemy spokojnie poradzić sobie sami, bez potrzeby wynajmowania w tym celu specjalistycznych firm. Nie należy więc zbytnio brać do siebie wszystkiego, co przeczytamy w ogłoszeniach internetowych. Firmy specjalizujące się w czyszczeniu historii BIK próbują wmówić nam, że bez ich pomocy nie poradzimy sobie ze złożonością procesu czyszczenia historii kredytowej, a już na pewno nie zrobimy tego lepiej niż oni. Warto pamiętać o tym, że instytucje te zazwyczaj żądają słonej zapłaty za swoje usługi, co nie zawsze gwarantuje pomyślne zakończenie sprawy.

Jeśli mamy opóźnienia w spłacie powyżej sześćdziesięciu dni nawet takie firmy mają związane ręce, więc pieniądze, które im zapłacimy, będą wyrzucone w błoto, a historia będzie przetrzymywana w BIK przez pięć lat w celach kredytowych oraz dwanaście w celach statystycznych. Czasem warto wziąć sprawy w swoje ręce, szczególnie jeśli chodzi o napisanie jednego, czy kilku pism, gdzie ich wzory są ogólnodostępne, zamiast płacić niebotyczne sumy firmie za usługę z której wykonaniem spokojnie poradzimy sobie sami.

Przeczytaj również:

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!