views
– Są również sytuacje, kiedy sami powinniśmy założyć księgę wieczystą – informuje nas prawnik. – Jest to bardzo ważne, gdyż księga wieczysta to rodzaj dokumentu, potwierdzający, kto jest właścicielem nieruchomości. Zawarte jest w niej imię, nazwisko, imiona rodziców oraz umowa sprzedaży, darowizny, spadek.
Księga wieczysta musi być założona jeśli:
1. Kupujemy mieszkanie za kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji banki zawsze żądają, aby był on zabezpieczony hipoteką.
2. Kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej.
Założenie księgi wieczystej nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, ale nie musimy sami się tym zajmować. Wszelkie formalności dotyczące założenia księgi wieczystej załatwi za nas notariusz. Sporządza on akt notarialny kupna nieruchomości. W akcie tym zamieszcza wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie do niej naszych praw nabytych wraz z kupieniem określonej nieruchomości. Akt ten zostaje przesłany do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym.
Jeśli zaś kupowana przez nas nieruchomość nie ma jeszcze księgi wieczystej, sami musimy ją założyć. Wniosek składamy oczywiście w sądzie rejonowym, tam, gdzie znajduje się nabywana nieruchomość. Koniecznie musimy dołączyć dokument, potwierdzający, że to my jesteśmy właścicielami danej nieruchomości.
Nasz wniosek o założenie księgi wieczystej rozpatrzy sąd na posiedzeniu niejawnym. Powiadomi nas też, że księga wieczysta dla naszej nieruchomości jest już założona oraz poda jej numer.
Przeczytaj również:
- Kredyt samochodowy z niską ratą?
- Negocjacja marży kredytu – kiedy możesz się o to starać?
- Co wybrać – lokata czy konto oszczędnościowe?
- Ubezpieczenie mieszkania – od jakich czynników zależy cena?
- Ubezpieczenie starego samochodu – dowiedz się, jakich opłat możesz się spodziewać
- Szybka pożyczka – wygoda czy niepotrzebne ryzyko?
Komentarze
0 comment