
views
Tuż po uderzeniu najlepiej rozmasować i schłodzić feralne miejsce. Gdy to nie pomoże lub gdy siniak powstał w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach, można skorzystać ze środków kosmetycznych.
Pomocna może okazać się maść na żylaki a także preparaty z zawartością wyciągu z kasztanowca (zamyka rozszerzone naczynia i rozjaśnia skórę). Gojenie siniaków przyspieszają wszelkie preparaty witaminowe – te z zawartością witamin A, C i E lub po prostu czystą witaminę E przekłutej kapsułki należy wcierać w zmienione miejsce. W podobny sposób można używać maści z arniki lub nagietka (do kupienia w aptece) – niestety początkowo pogłębiają kolor siniaka, ale w ogólnym rozrachunku czas gojenia skraca się znacznie. Kiedy siniak staje się powoli żółtawy, jego znikanie można przyspieszyć wcierając w skórę czysty olejek rozmarynowy.
Skutecznie z siniakami radzi sobie również witamina K – zamyka naczynia krwionośne i nie tylko przyspiesza gojenie się siniaków, ale także znacznie obniża skłonność do ich powstawania. Witaminę K można przyjmować w postaci tabletek (najlepiej zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż można ją przedawkować) lub traktować skórę kosmetykami z jej zawartością (np, Auriderm XO). W aptekach znaleźć można także wiele preparatów na stłuczenia a także dla sportowców, które nie dopuszczają do powstania obrzęku a także przyspieszają gojenie się siniaków i stłuczeń (np. Altacet).
Gdy jednak nic nie pomaga lub nie ma czasu na „leczenie” siniaka przed ważnym wydarzeniem, w ostateczności można go ukryć makijażem - np. natryskowym makijażem całego ciała, tzw. airbrushem, stosowanym chętnie przez panie zwłaszcza przed ślubem.
Przeczytaj również:
Komentarze
0 comment