Jak dostać kredyt bez zdolności kredytowej? Co robimy, jeśli zdolność kredytowa jest zbyt niska?
Jeśli obliczona przez bank nadwyżka finansowa klienta jest wystarczająca, bank uznaje, że spełniony został podstawowy warunek udzielenia kredytu w zgłoszonej wysokości. Nie oznacza to jeszcze, że kredyt w postulowanej wysokości zostanie udzielony — spełnione muszą zostać także inne warunki, m.in. w zakresie zabezpieczeń.

Często jednak okazuje się, że klient chciałby otrzymać kredyt zbyt duży w stosunku do swoich możliwości i nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej. Dotyczy to najczęściej osób młodszych, uważających, że z czasem będą zarabiać znacznie więcej niż obecnie i pozwoli im to spłacać większe sumy. Bank jednak obawia się, że równocześnie ze wzrostem zarobków będą rosły stałe wydatki i nie chce większego kredytu udzielić. W takiej sytuacji klient ma dwie możliwości:

•    złożyć wniosek o dłuższy okres kredytowania, dzięki czemu, przy większej ilości rat, można otrzymać większy kredyt,

•    zadowolić się niższym kredytem, co oznacza w praktyce zakup i mniejszego mieszkania lub budowę mniejszego domu.

Obydwie te możliwości mają oczywiste minusy. Niższy kredyt może oznaczać, że kupimy mieszkanie zbyt małe, jak na nasze potrzeby (szczególnie w przypadku rodzin „rozwojowych”). Taką możliwość traktujemy jako smutną konieczność, uznając, że lepsze zbyt małe własne mieszkanie niż dotychczasowa sytuacja.

Czytaj także:

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!