Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych? Jak poprawnie kupić okulary słoneczne?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych? Jak poprawnie kupić okulary słoneczne?
Okulary, obok kapeluszy i stabilnych filtrów, to jedne z najważniejszych akcesoriów letnich. Jako istotny element mody, dopełniają stroju i nadają mu charakteru, ale najważniejsza jest ich funkcja ochronna. Zabezpieczają wzrok i delikatną skórę wokół oczu przed silnym i niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym.

W bezpośredni sposób zmniejszają niekontrolowane mrużenie, czyli zapobiegają zmarszczkom mimicznym. Chronią przed podrażnieniami, zdecydowanie poprawiają komfort widzenia, pozwalają na wyraźne postrzeganie szczegółów i redukują odblaski. Bez nich prowadzenie samochodu, roweru czy skutera może być wręcz niebezpieczne.

Ceny okularów słonecznych są bardzo zróżnicowane. Jednak dbając o oczy, nie warto kupować na bazarach, w marketach czy tanich sieciówkach. Dobre okulary nie muszą być drogie, ale nie ma cudów, te kosztujące grosze pełnią jedynie funkcję ozdobną. Oferta rynku jest ogromna, istnieje wiele rodzajów, marek i modeli. Część z nich jest ponadczasowa i zawsze uniwersalna, ale dominują fasony trendowe, zgodne z obowiązującą modą. W tym sezonie nowością są kolorowe oprawki, a w modelach designerskich barwione i cieniowane soczewki. Śladem kultowej marki Ray-Ban, domy mody takie jak Prada czy Chanel wyszły poza standardowe czernie, brązy i metale, wykorzystując różne tworzywa sztuczne. Odchodzi się od dominującej dotychczas uniwersalności na rzecz dobierania okularów pod konkretny strój. W dobie kryzysu ta tendencja jest ryzykowna, ale stanowi skuteczny sposób na zwiększenie sprzedaży w tym segmencie rynku.

Przeczytaj: Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Nadal bardzo modne są duże i bardzo duże oprawki. Świetnie też trzymają się tzw. aviatory i wayfarery. Wraz z modą retro powróciły okulary w stylu lat osiemdziesiątych i takie, jakie noszono na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Do łask powróciły również modele w stylu pin-up girls i oprawki zwane „kocimi”.

Przy wyborze konkretnego modelu warto pamiętać, że dobrze dobrane oprawki powinny mieć formę kontrastującą z kształtem twarzy. Wedle tej zasady osoby o pełnej, okrągłej twarzy dobrze wyglądają w modelach nieco kanciastych i takich gdzie dwie strony oprawek są wyraźnie oddzielone, co optycznie wszyszczupla twarz. Przy twarzy kanciastej, o mocno zarysowanej szczęce rozsądnie będzie wybrać modele okrągłe. Do twarzy trójkątnej pasują modele o łagodnych obłych kształtach. Z kolei prostokątne, wydłużone oprawki neutralizują twarz pociągłą.

Istotny jest też kolor. Złote, różowe, beżowe oprawki dobrze wyglądają na tle skóry w ciepłej tonacji. Kolory takie jak biały, srebrny czy niebieski komponują się z tonacją chłodną. Z kolei kolorowe szkła są efektowne, ale maja różne właściwości optycznie, a niektóre z nich mogą znacznie pogorszyć jakość widzenia.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!