Czy Dracula istniał i czy rzeczywiście pił ludzką krew?
Czy Dracula istniał i czy rzeczywiście pił ludzką krew?
Każdy zna historię tajemniczego władcy Transylwanii, hrabiego Draculi, wampira, który pił krew niewinnych ofiar. Inspirację do jego stworzenia była prawdziwa postać historyczna, rumuński okrutny władca Wład III. Jak wyglądało jego życie i jak w rzeczywistości pozbywał się swoich wrogów?

Kiedy w 1897 po raz pierwszy irlandzki pisarz Bram Sto-ker (1847-1912) wydał swoją książkę o hrabim Draculi, rozpętał tym prawdziwe szaleństwo zwane wampiryzmem. Swojego bohatera opisał jako dziwaka, który żyje samotnie w ciemnym zamku Bran wTransylwanii (dzisiejsza Rumunia). Ubierał się na czarno, unikał słońca, spał w trumnie, a przede wszystkim pił ludzką krew- był to wampir. Jako inspirację do stworzenia tej postaci Stoker wykorzystał rumuńskiego księcia Włada III Draculę (1431-ok. 1477). W rzeczywistości nie wiedział o nim jednak zbyt dużo. Swoją historię oparł na legendach, które miały mało wspólnego z życiem prawdziwego Draculi.

TURECKA EDUKACJA I TORTURY

Wład III urodził się w siedmiogrodzkim zamku Sighisoara w zimie roku 1431. Jego ojciec Wład II (1390-1447) wstąpił na wołoski tron w 1436 roku (ziemie na południu dzisiejszej Rumunii), ale już w 1442 roku został stamtąd wydalony przez swoich węgierskich wrogów. Aby utrzymać się przy władzy, zapewnił sobie wsparcie Imperium Osmańskiego. Swoją lojalność wobec Osmanów musiał udowodnić tak, że na ich dwór wysłał dwóch swoich synów: Włada i Radu. Wład III w ten sposób spędził całe swoje dzieciństwo - jako zakładnik tureckiego sułtana. Dzięki temu otrzymał świetne wykształcenie. Uczył się historii, tradycyjnych i ówczesnych nurtów filozoficznych, studiował języki obce.

OKRUTNY KSIĄŻĘ „PALOWNIK"

Z drugiej strony zapoznał się z tureckim okrucieństwem. Jest pewne, że właśnie tam spotkał się z metodę nabijania wrogów na pal.Ten widok pozostawił w nim tak wielki ślad, że później sam często korzystał z tego sposobu. Dobrze wiedział, jak to działa na ludzi. Metoda polegała na wbiciu naostrzonego końca palu do odbytu ofiary. Następnie pal był mocowany w pozycji pionowej, a nabity na niego człowiek umierał, podczas kiedy drewno powoli wbijało się w jego ciało i przebijało wnętrzności. Ze względu na częste wykorzystywanie tej metody otrzymał przezwisko Falownik.

WŁADCA NA DWA MIESIĄCE

W 1447 roku odbyło się powstanie przeciwko ojcu Draculi, które przeprowadziła wołoska szlachta, bojarzy, którzy go strącili z tronu i zabili przy próbie ucieczki. Władza nad Wołoszczyznę przeszła w ręce Władysława II Dana (zmarł w 1456), wspieranego przez siedmiogrodzkiego szlachcica Jana Hunyadego (1387-1456). Kiedy ci dwaj wyruszyli wspólnie przeciwkoTurkom, Wołoszczyzna została bez ochrony, co wykorzystał Wład III i wraz z pomocą turecką zdobył tę ziemię. W 1448 roku na dwa miesiące został władcą wołoskim, aż Władysław nie wrócił z wojny.

Z POWROTEM NA TRON JAKO OBROŃCA CHRZEŚCIJAŃSTWA

Wład III po raz kolejny zdobył Wołoszczyznę w 1456 roku z pomocą Jana Hunyadego. Na zmianę podejścia Hunyadego oraz Węgrów wpłynęła ekspansja turecka. Sułtanowi Mehme-dowi II (1432-1481) w 1453 roku udało się zdobyć Konstantynopol i do swojego imperium przyłączyć też Wołoszczyznę. Chrześcijańska Europa zaczynała uświadamiać sobie niebezpieczeństwo zbliżające się ze wschodu, dlatego Wład III wrócił na wołoski tron, tym razem jako obrońca chrześcijaństwa.

JAK PORADZIĆ SOBIE Z BIEDĄ W KRAJU?

Przeczytaj również: Związek z wampirem energetycznym, czyli kim są osoby toksyczne?

Kiedy dostał się na tron, musiał najpierw zrobić porządek z opozycją, więc z wpływowymi bojarami. Setki z nich rozkazał wbić na pal. O jego okrucieństwie krążyły najróżniejsze historie. Podobno raz zorganizował biesiadę pomiędzy palami. Kiedy któryś z gości zaczął narzekać na smród rozkładających się ciał, rozkazał go też nabić na pal, ale wyższy, aby był na świeżym powietrzu. Z biedą w kraju poradził sobie w dość specyficzny sposób. Wszystkich biednych, starych i chorych mieszkańców kraju zaprosił na ucztę do swojego zamku. Następnie wszystkich ich spalił. Jego poddani tak bardzo się go bali, że kiedy zostawił przy studni w lesie swój złoty puchar, to nikt nie odważył się go ukraść. Nad swoimi służącymi również się znęcał, nie wyłączając dzieci.

TURBANY PRZYBITE GWOŹDZIAMI

Z drugiej strony starał się poprawić sytuację w kraju. Wprowadzał chrześcijaństwo i zakładał klasztory. Hunyademu  zlecił obronę granic Transylwanii, co było bardzo mądre. Dobrze rozumiał swoich wrogów, i to nie tylko dlatego, że płynnie mówił po turecku. Po jakimś czasie przestał płacić Osmanom lenno. Kiedy na jego dworze pojawili się wysłannicy sułtana, domagając się opłaty, Wład poprosił ich, aby zdjęli przed nim swoje turbany. Wiedział, że wiara im tego zakazuje. Kiedy odmówili, kazał im je przybić gwoździami do głowy.

ODWAŻNIE PRZECIWKO TURECKIEJ PRZEWADZE

Wład III zaczął organizować również wyprawy na tureckie ziemie. Kiedy dowiedział się o tym sułtan Mehmed II, wysłał 18-tysięczne wojsko, aby zniszczyło jedyny wołoski port. Jednak starcie z Draculą przeżyło zaledwie 8 tysięcy Turków. To tak zdenerwowało sułtana, że zebrał 150-tysięczną armię, z którą wszedł do Wołoszczyzny celem jej podbicia. Szanse wojska Włada były małe, dlatego zdecydował, że zaatakują Turków w nocy. Udało się im zabić 15 tysięcy mężczyzn, sułtanowi jednak uciekł. Ze swoją armią wyruszył do stolicy księstwa, ale kiedy tam dotarł, odkrył puste miasto ozdobione jedynie w pale, na których nabici byli pokonani Osmanowie.

NABIJANIE SZCZURÓW NA PATYKI

Przeczytaj również: Najbardziej znane wampiry w historii: Czy wciąż są pośród nas?

Pozycja Włada w jego kraju stopniowo opadała, osłabiał ją przede wszystkim jego proturecki brat Radu. Dracula prosił o wsparcie nowego króla węgierskiego Macieja Korwina (1443-1490), syna Jana Hunyada. Ten jednak bał się wojny z Turcję, dlatego nie wsparł Włada. Zamiast tego zatrudnił Jana Jiskrę z Brandysa (1400-1469), który był w jego służbach już od wojen husyckich, aby porwał Draculę. W ten sposób skończyła się jego władza na Wołoszczyźnie w 1462. Podobno w więzieniu z nudów nabijał szczury na zaostrzone patyki.

SKOŃCZYŁ NABITY NA PAL

Wład został uwolniony w 1475 roku i rok później znów stał się władcę Wołoszczyzny. Korwin go jednak nie wsparł wojskiem, dlatego Dracula miał bardzo mało czasu na przygotowania, zanim do jego kraju weszła armia osmańska. Już po dwóch miesiącach władzy został zabity podczas wojny z Turkami (chociaż inna wersja twierdzi, że zabili go niezadowoleni bojarzy). Jego głowa była oddzielona od ciała jako trofeum przekazane do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł), gdzie sułtan rozkazał nabić ję na pal i wystawić.

NIEŚMIERTELNY DRAKULA

Jak więc różni się prawdziwy Dracula od swojej książkowej wersji? Wład III nie mieszkał w Transylwanii (Siedmiogród), jedynie się tam urodził, ale kilkukrotnie rządził na Wołoszczyźnie. Wład nigdy nie odwiedził zamku Bran, gdzie Stoker umiejscowił akcję swojej książki. Chociaż niektórym zaszedł za skórę, szczególnie sułtanowi, to zdecydowanie nigdy nie był wampirem. Jednak na pewno stał się nieśmiertelnym. W Rumunii i Bułgarii jest uważany za bohatera ludowego, a w reszcie świata do dziś znany jest jako najsłynniejszy upiór wszech czasów.   

Przeczytaj także:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!