Jak napisać ogłoszenie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości?
Jak napisać ogłoszenie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości?
Wbrew pozorom zredagowanie dobrego i skutecznego ogłoszenia dotyczącego wynajmu bądź sprzedaży domu lub mieszkania nie jest rzeczą łatwą. Tym bardziej już zawczasu warto zadbać o to, aby przygotowany przez nas anons wyróżniał się na tle innych i wzbudził zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów. W końcu, jeżeli zależy nam na szybkim wynajmie lub sprzedaży nieruchomości dobre ogłoszenie stanowi połowę sukcesu!

Przede wszystkim krótko i na temat
Zawsze pamiętaj, że każde ogłoszenie powinno być zwięzłe, jasne i czytelne. Zbyt długie i nudne opisy zastąp krótszymi i dynamicznymi równoważnikami zdań. Zadbaj o to, aby wszyscy potencjalni zainteresowani w łatwy i przystępny sposób otrzymali wszystkie niezbędne informacje dotyczące danego lokalu.

Wykorzystuj słowa - klucze
Już w samym tytule ogłoszenia doprecyzuj, czego dokładnie ono dotyczy. Zwróć uwagę, aby w treści Twojej informacji znalazły się wyrazy, które zwrócą uwagę czytelników i sprawią, że będę oni chcieli poświęcić kilka sekund na dokładniejsze zapoznanie się z tekstem. Słowa-klucze, o których warto pamiętać podczas redagowania ogłoszenia to np. 'pilnie', czy "cena do negocjacji'. Jeżeli starczy nam miejsca, w tytule zawsze warto wspomnieć tym, że oferowane przez nas mieszkanie jest np. przytulne, słoneczne, albo posiada duży i wygodny taras.

Zdjęcie zdjęciu nierówne
Ogłoszenia zilustrowane atrakcyjnymi, dobrej jakości, jasnymi fotografiami cieszą się dużo większym powodzeniem niż anonse oparte na samym tekście lub uzupełnione brzydkimi i ponurymi zdjęciami. Oczywiście, należy także zadbać o to, aby pomieszczenie przedstawione na zdjęciu było dobrze oświetlone, czyste i uporządkowane. Oprócz fotografii najładniejszych elementów, można zamieścić tu również zdjęcia kuchni i łazienki, które często stanowią element decydujący o wyborze danego lokalu. W przypadku mieszkania dla potencjalnych zainteresowanych interesujące są również zdjęcia budynku, w którym się ono znajduje, a także widoku z jego okna. Zawsze warto również wzbogacić ogłoszenie o rysunek przedstawiający rozkład pomieszczeń oraz ich usytuowanie względem poszczególnych stron świata.

Różnicuj czcionkę
Przygotowując ogłoszenie używaj zarówno małych, jak i wielkich liter. W razie potrzeby zastosuj pogrubione litery lub podkreśl kluczowe wyrazy. Dzięki temu Twoja notka nie będzie chaotyczna, ale starannie uporządkowana, estetyczna i czytelna, a w rezultacie również bardziej zrozumiała i przyswajalna dla czytelnika.

Pamiętaj o okolicy
Bez wątpienia ogromną wartością dodaną jest zamieszczenie w ogłoszeniu krótkiej informacji dotyczącej najbliższej okolicy otaczającej dane mieszkanie czy dom. Zawsze opłaca się wspomnieć np. o znajdujących się w pobliżu parku, szkole, sklepie, czy ważnych przystankach lub węzłach komunikacyjnych. Warto przemyśleć, jakie są istotne informacje z punktu widzenia potencjalnych kupujących. Jeśli np. mamy mieszkanie doskonale przystosowane do potrzeb rodziny z dziećmi, dobrze już w ogłoszeniu wspomnieć o tym, co ważne z punktu jej widzenia, np. dostęp do bezpiecznego placu zabaw, wygodnych terenów spacerowych czy przedszkola.

Dodatkowe udogodnienia
W treści ogłoszenia oprócz podstawowych danych, zamieść również informację o dodatkowych udogodnieniach, jakie oferuje ogłaszana nieruchomość. Elementami wyróżniającymi Twoje ogłoszenie na tle pozostałych anonsów mogą być np. wygodny parking, całodobowa ochrona, ciekawa architektura, czy chociażby spokojne, zielone otoczenie.

Cena? Zawsze do negocjacji
Niezależnie od tego, jak wysoko cenisz sobie wynajem czy sprzedaż swojej nieruchomości, zawsze pamiętaj, żeby zaznaczyć, że dopuszczasz ewentualne negocjacje cenowe. Twoja otwartość w tej kwestii z pewnością zostanie doceniona przez potencjalnych wynajmujących czy kupujących. Każdy z nas ma w sobie przecież żyłkę biznesmana, który lubi mieć poczucie zaoszczędzonych pieniędzy.

Nie ukrywaj kosztów
Wyłóż wszystkie karty na stół - napisz nie tylko o wszystkich kosztach związanych z wynajmem czy zakupem mieszkania, ale także możliwych sposobach ich rozliczania. Jeśli opłaty są wyższe od średnich, wskaż, z czego one wynikają np. z dużej liczby mieszkańców, czy sposobu użytkowania oraz jak ewentualnie można je obniżyć. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach nikt nie kupuje kota w worku.

Pozostałe informacje, o których należy wspomnieć
Zamieść w ogłoszeniu informacje o przeprowadzonych w ostatnim czasie remontach, renowacjach, przeglądach instalacyjnych. Napisz o stanie umeblowania ogłaszanego mieszkania. Pamiętaj też, żeby wspomnieć, czy lokal wyposażony jest w sprzęty AGD, czy ma dostęp do Internetu i telewizji cyfrowej.

Zagwarantuj sprawny kontakt
Nie zapomnij o podaniu swoich aktualnych i możliwie jak najpełniejszych danych kontaktowych, w tym telefonu komórkowego i adresu e-mail. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie miał możliwość skontaktowania się z Tobą w dogodny dla siebie sposób. Aby usprawnić ewentualne kontakty warto również zamieścić w ogłoszeniu informację, w jakich godzinach jesteś dostępny pod podanym numerem telefonu, a w przypadku maila, w jakim czasie nadawca wiadomości może spodziewać się ewentualnej odpowiedzi.
   Podsumowując, skuteczne ogłoszenie powinno zawierać komplet wszystkich niezbędnych informacji podanych w krótki, zwięzły i estetyczny sposób. Niezwykle ważnymi elementami, które z pewnością zwracają uwagę odbiorców są także dobrej jakości zdjęcie oraz atrakcyjny i precyzyjny tytuł. Pisząc ogłoszenie postaw się w roli osoby potencjalnie zainteresowanej kupnem lub wynajmem mieszkania - postaraj się stworzyć taki anons, który sam chciałbyś przeczytać.

 

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!